info@hutiragreen.cz / SK greengas@hutiraslovakia.sk
+420 541 212 144 / SK +421 915 867 093
Menu

Občané Hranic u Aše na Karlovarsku díky nám přechází na nízkoemisní plyn. Do nejzápadnějšího města v České republice jsme dodali technologii pro nízkoemisní variantu energie, která produkuje méně emisí. Odběratelé budou moci nově využívat směs zemního plynu s 10 % vodíku. Ten je obecně považován za palivo budoucnosti, jelikož jej není těžké získat a při jeho spalování nevznikají emise oxidu uhličitého. Je tak možnou zelenou alternativou zemního plynu a obnovitelným zdrojem energie.  V projektu se významně angažujeme – jsme dodavateli jak samotné směšovací stanice, tak technologie obchodního a kontrolního měření.

Obec Hranice u Aše se díky nám stala jedním z průkopníků přechodu na nízkoemisní paliva. Do zemního plynu pro své spotřebitele bude totiž postupně přimíchávat 10 % vodíku, který vyrobí místní obnovitelné zdroje. Projekt distributora plynu, skupiny GasNet, by se měl dočkat spuštění už v první polovině roku 2025. Častou výhradou k využití vodíku je jeho výroba, která je energeticky náročná. Aby projekt dosáhl co nejmenší uhlíkové stopy, bude do směsi přimícháván takzvaný zelený vodík vyrobený elektrolýzou vody za pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ten zajistí místní větrníky a farma Trojmezí s fotovoltaikami.

Skupina GasNet zajistí přívod zemního plynu, o dodávku vodíku se postarají místní zdroje. Tyto dvě látky je ovšem třeba ve správném poměru smísit a distribuovat je koncovým odběratelům. Naše společnost proto do projektu dodala směšovací zařízení a inovativní technologie obchodního a kontrolního měření. „Jedná se o náš první projekt tohoto typu. Plynárenská veřejnost ho ostře sleduje a zároveň očekává. O mísení vodíku a zemního plynu se hovoří již delší dobu, z našeho pohledu je to přitom jeden z budoucích trendů. Zároveň jde o další novinku, kterou jsme uvedli na český trh – v minulosti se jednalo například o podzemní regulaci plynu, farmářské VTL stanice či vtláčení biometanu do plynárenské sítě,“ řekl majitel společnosti HUTIRA Ivo Hutira.

Poměr zemního plynu a vodíku je klíčový

Směšovací stanici pak napojíme na plynárenskou distribuční soustavu GasNet a zajistíme mísení proudu vysokotlakého zemního plynu ze soustavy s proudem vodíku. Směs pak poputuje vysokotlakým plynovodem do regulační stanice, která zásobuje oddělenou část distribuce pro město Hranice a okolí. Celé zařízení je přitom instalované v kontejneru. „Důležitá byla zejména přípravná fáze, jmenovat můžeme například schválení klíčového nástroje technického inženýrství, tzv. PID diagramu. Jedná se o schéma sloužící k vizualizaci a analýze řídícího procesu, tedy správné budoucí funkce. Naprosto zásadní pak bylo i schválení materiálového listu, kdy jsme museli doložit, že veškeré komponenty jsou bezpečně použitelné pro vodíkovou směs. Samozřejmostí bylo také získání řady certifikátů, atestů a osvědčení, která potvrzují vhodnost použití směsi vodíku se zemním plynem,“ doplnil Ivo Hutira.

Kontejnerové řešení jsme zvolili i pro technologii obchodního a kontrolního měření, jehož součástí je i řídící systém a elektroinstalace. Tento testovací polygon by měl být přitom v Hranicích u Aše propojený s výrobou vodíku. „U projektu bude docházet také k celé řadě testování a ověřování. Chceme směřovat k tomu, aby byl tento pilotní projekt vyhodnocen jako efektivní, provozně ekonomicky výhodný, bezpečný a velmi vhodný pro výrobu tepla či elektřiny. Vše tak logicky musí být perfektně změřeno a ověřeno, že do plynárenské soustavy putuje shodná směs,“ řekl Ivo Hutira.

V rámci projektu zajištujeme komplexní dodávku zařízení – od návrhu technického řešení, přes zpracování, až po celkovou montáž a uvedení do provozu. Zprovoznění zahrnuje také garanční zkoušky či zkušební provoz.